Plánované akcie

Srbsko

Slovensko

Srbské noviny

Internetové noviny

Srbské rádiá

Venujte 2% z dane

Prameň nádeje

Srbské centrum

Novinky
 

RUŽINOV Bratislava – nezabudnime

Výstava fotografia o bombardovaniu, Ružinov

 15.07.2010 – 30.08.2010

 

      Výstava fotografií renomovaného fotografa z Nového Sadu, Martina Candira, mala dnes už piatu “ premiéru“ v priestoroch KD CULTUS v Bratislave, mestská časť Ružinov. Výstava potrvá do 30. augusta 2010 v rámci kultúrneho leta v Ružinove. Predtým výstavy o bombardovaní Nového Sadu a Srbska boli uskutočnené v Trnave, Pezinku, Bratislava- Rača, a Liptovskom Mikuláši.

Aj keď horúčavy mali vplyv na návštevnosť (43 stupňov na slnku, a 37 stupňov celzia v chládku), našli sa ľudia, ktorí prišli na vernisáž a svojou prítomnosťou zveličili kultúrny zážitok.

Okrem organizátorov a domácich na vernisáži boli prítomní aj obyvatelia Ružinova, ktorí sú sympatizantmi Srbska, a ktorí podľa ich vlastných slov prežívali spolu s obyvateľmi Srbska bombardovanie. Členovia nášho Spolku Srbov na Slovensku sa aktívne zapájali do programu výstavy.

Báseň Krvavé sonety najznámejšieho Slovenského básnika Pavola Orsaga Hviezdoslava, ktorá bola napísaná ako protest voči I Svetovej vojne, recitoval p. Ulman, riaditeľ základne umeleckej školy v Rači. Predseda Spolku Srbov na Slovensku, Stane Ribič povedal: “…musíme sa snažiť, každý na svoj spôsob a podľa svojich možností, aby sa takéto zabíjania, ničenia už nikdy a nikde neopakovali.“ Na konci p. Ulman recitoval báseň Len aby nebola vojna od najznámejšieho živého básnika z Nového Sadu, Djordje Balaševića. Preklad básne urobil p. Miro Demak, rodák zo Starej Pazovy, ktorý už niekoľko rokov žije aj pôsobí na Slovenku.