Plánované akcie

Srbsko

Slovensko

Srbské noviny

Internetové noviny

Srbské rádiá

Venujte 2% z dane

Prameň nádeje

Srbské centrum

Novinky
 

september 2015

Spolok Srbov na Slovensku a Srbské kultúrno – informačné centrum v priebehu septembra 2015 organizujú niekoľko podujatí, na ktoré Vás srdečne pozývame. Veríme, že si z tohto množstva aktivít vyberiete niečo, čo Vás bude zaujímať, a nás poctíte svojou prítomnosťou.

Program:

10. september 2015 – 10.00 h

Medzinárodná konferencia Srbov podunajských zemí a hostí sa uskutoční v kultúrnom centre v malej kongresnej sále (Stredisko SÚZA, Drotárska cesta 4748/46). Konferenciu otvorí veľvyslanec Srbskej republiky v Slovenskej republike p. Šani Dermaku o 10.00 h.

 

Účastníci konferencie si mohli vybrať jednu zo štyroch tém, alebo mohli v svojej práci spracovať všetky štyri témy.

 

Témy konferencie:

  1. Aktuálne problémy Srbov v krajinách, v ktorých žuíjú
  2. Strácanie národnostnej identity Srbov vo svete ako dôsledok asimilácie a integrácie.
  3. Spolupráca s Maticou (kritický pohľad s návrhmi riešení pre lepšiu spoluprácu
  4. Vzájomná spolupráca organizácii združujúcich Srbov vo svete

 10 september – 18.00 h 

Prezentácia piatich publikácii, ktoré doteraz vydal Spolok Srbov na Slovensku a Srbské kultúrno – informačné centrum, uskutoční v priestoroch Strediska SÚZA v malej kongresovej sále. Milovníci kníh si tak budú môcť odniesť niektorú z publikácii ako pozornosť týchto organizácii.

10. septembra – 19.00 h

IV. Festival srbského dokumentárneho filmu sa taktiež uskutoční v priestoroch Strediska SÚZA v malej kongresovej sále. Premiérové premietanie filmu (ne)ZABUDNUTÍ nás vráti do minulosti, nie tak dávnej, ale za to veľmi bolestivej pre srbský národ. Príbeh o 6 tisíc vojakoch, Srboch, pochovaných na vojenskom cintoríne vo Veľkom Mederi nenechá nikoho chladným. Pozrime sa na film spolu a zachráňme duše našich predkov, aby nepadli do zabudnutia.

 

11. septembra – 10.00 h

Podpisovanie Deklarácie o strategickom partnerstve medzi organizáciami združujúcimi príslušníkov srbskej menšiny sa uskutoční na lodi „Martin“, ktorá svoju plavbu začína v prístave v Bratislave a plaví sa k Devínu a späť. Na lodi účastníci konferencie sformulujú závery a pristúpia k podpisu deklarácie o spolupráci. V rámci plavby sa uskutoční koncert Veľkého národného orchestru AKUD Sonja Marinković z Nového Sadu.

 

11. septembra – 18.00 h

V priestoroch Veľvyslanectva Srbskej republiky v Slovenskej republike sa uskutoční výstava fotografií Milivoje Miše Josića pod názvom „Život“. Návštevníci výstavy budú môcť zároveň obdivovať sochy nášho sochára Stojadina Cvetkovića. Súčasne bude prebiehať výstava Milana Timotića „Hilandar – Maják Svätého Sávu“ Toto podujatie svojím vystúpením oživí Veľký národný orchester AKUD Sonja Marinković.

 

Dúfame, že Vás niektoré z avizovaných podujatí zaujali a rozhodnete sa ich navštíviť. Povedzte o nich aj svojim známym. Budeme sa na Vás tešiť.