Plánované akcie

Srbsko

Slovensko

Srbské noviny

Internetové noviny

Srbské rádiá

Venujte 2% z dane

Prameň nádeje

Srbské centrum

Novinky
 

Slovenska jar

 

Text: Vladimír Mikunda

Foto:

 

„Boja sa nás a preto zúria“, hovorí Ján Čarnogurský

Koľko nás vlastne bolo na štvrtkovom (26. 3.) zhromaždení občanov proti vojenským základniam NATO na území Slovenska?

Najčastejší odhad hovorí, že asi rovnako ako pred dvomi týždňami, čiže okolo tisíc. Pravdou však je, že niektorí zúčastnení hovorili o tisícpäťsto i viac účastníkoch a slovenské „objektívne a demokratické“ médiá, zase rátali rádovo nižšie. Napríklad web hn.hnonline.sk to videl na 300 ľudí. No, ruku na srdce, ale toto ste chlapci fakt prepálili. Buďte féroví a priznajte si to!

O čom bolo štvrtkové zhromaždenie?

Napríklad aj o hlasnej kritike toho, ako sme sa stali agresorom pri bombardovaní Juhoslávie, keď naša vláda (okrem P. Koncoša a P. Čarnogurského) schválila rozsievanie smrti nad Juhosláviou.

Moderátor dal pri tejto príležitosti slovo Stane Ribičovi, predsedovi Spolku Srbov na Slovensku, ktorý k tomu, za mohutných výkrikov – „hanba im…“, povedal: „Dnes som tu medzi vami v prvom rade ako človek, ako rodič a nie ako predseda Spolku Srbov na Slovensku. Už je načase, aby sme slovenským politikom odporučili, aby chránili záujmy slovenského ľudu, aby sa prestali podlizovať a poslušne skláňať hlavy pred nezmyselnými požiadavkami EÚ, ale najmä aliancie NATO!“

Ďalej povedal, že hoci sme aj my členovia „tejto zločineckej organizácie, to neznamená, že budeme slepo poslúchať a spolu s nimi vykonávať vojnové zločiny po celom svete“.

„Pred dvomi dňami bolo 16. výročie bombardovania Srbska. USA a NATO pri bombardovaní použilo zbrane hromadného ničenia, používanie ktorých je zakázané podľa všetkých medzinárodných konvencií. Zabili 4000 ľudí, z toho 89 detí. Použili rádioaktívne projektily a vypustili vyše 15 ton uránia.

Následky sa najviac prejavujú dnes! Kvôli bombardovaniu je dnes Srbsko krajinou, v ktorej ľudia najviac zomierajú na nádorové ochorenia.“

„Srbsko bolo prvým experimentom“, povedal Ribič. „Po ňom nasledovali Egypt, Irak, Sýria, Líbya… a nakoniec Ukrajina“.

No a na záver si Stane Ribič položil rečnícku otázku: „Aký zmysel malo, že naši otcovia, dedovia bojovali proti nacistickému zlu? Má zmysel bojovať za slobodu? Ak si odpoviete, že nie, tak potom všetko, čo robíme, taktiež nemá zmysel.

Tvrdé poučenia od občianskeho aktivistu Eduarda Chmelára

„Najčastejší argument proti tomu, kvôli čomu sme sa tu zišli (proti základniam NATO na Slovensku) je, že vraj všetky základne na Slovensku sú základňami NATO“, pomenoval koncentrovaný názor politických i novinárskych janičiarov.

„Priatelia, je to lož, je to právny nezmysel“, – zdôraznil E. Chmelár a poukázal na právny stav, že „Vojenské základne na Slovensku sú základňami Ozbrojených síl SR!“.

A ďalej zdôvodňoval: „NATO nie je spoločná armáda, NATO je aliancia. To znamená, že všetky záležitosti, ktoré sa týkajú aj budovania týchto štruktúr, sú v suverénnej právomoci SR a iba ona a nikto iný, čiže jej občania, môžu rozhodnúť o tom, či chceme niečo také na našom území. Žiadna vyššia moc, nikto nám nemôže prikázať, aby sme tu vítali cudzích vojakov slušne.“

V ďalšom E. Chmelár poprosil zhromaždenie aby sme všetci žiadali od politikov nech sa nezakrývajú za všeobecné formulky, že všetko, čo prijmú, prijímajú preto, lebo ich k tomu tlačia záväzky voči NATO. „Severoatlantická zmluva je veľmi stručný dokument… a tam sa veľmi jasne hovorí, aké sú naše záväzky. Je tam jediný explicitne určený záväzok (v čl. 1), ktorý hovorí, že sa zaväzujeme riešiť všetky spory mierovou cestou a v duchu Charty OSN. Koľkokrát ho porušila Severoatlantická aliancia?“

„Toto je náš najsvätejší záväzok, ku ktorému sa hlásime a žiaden iný! Nič nás neviaže k tomu, aby sme tu prijímali cudzích vojakov, … aby sme nakupovali americké bojové vrtuľníky,… aby sme posielali svojich vojakov do Afganistanu a inde.

Sú to lži, vyfabrikované lži, ktorými politici ohlupujú národ tým, že sami sú zaviazaní cudzím záujmom a nie záujmom tohto štátu!“.

Potom E. Chmelár „aby sme naše úsilie posunuli ďalej, je potrebné, aby sme mierové hnutie posunuli na vyššiu úroveň. Aby sme sa stali nielen obrancami mieru, ale aj jeho tvorcami. Podľa môjho názoru totiž nestačí, aby sme žiadali neutralitu Slovenska v tomto čase, pretože ak tu existujú takéto pnutia, ohrozenie bezpečnosti je stále veľké. Musíme žiadať, aby sa vytvorila úplne nová bezpečnostná štruktúra, ktorú sľubovali všetky štáty Európy, plus Spojené štáty, Rusko a Kanada v roku 1990 v Parížskej charte pre novú Európu. Zaviazali sa v nej, že bezpečnosť je nedeliteľná. Čiže patrí sem bezpečnosť všetkých, vrátane bezpečnosti Ruska.

„Len taký svet môže byť bezpečný, kde sa cítia byť bezpeční všetci. A nie taký, kde sa vytvárajú aliancie, ktoré už z princípu svojho vzniku sú vždy namierené proti nejakému nepriateľovi a keď ho nemajú, tak ho hľadajú!

Nie sme nesvojprávni občania, máme právo žiadať od predstaviteľov tohto štátu, aby robili všetko pre to, aby sa tu presadzovala mierová politika. Mali by sme žiadať, aby naše deti v školách vychovávali v tzv. kultúre mieru, ku ktorej sa zaviazala OSN, ale naši politici pre to nerobia nič! Nevychovávame naše deti k tolerancii! Nevychovávame naše deti k mieru, všetky vychovávame, že treba zbrojiť, že treba posilňovať bezpečnostnú alianciu, vojenské štruktúry… Toto je, priatelia, niečo, čo je v rozpore so všetkým, čo naše dejiny poznajú, v rozpore so všetkými zásadami humanizmu a v rozpore so všetkými dobrými tradíciami, ktoré má Európa a Rusko.“

„Máme právo na mier, máme právo na tolerantné zaobchádzanie s ľuďmi a z tohto hľadiska si nenechajme vnútiť, že sme nejaká luza, ako nám to podsúvajú niektoré médiá. Nehovorím len o tom, že som tu videl ministrov, vysokoškolských pedagógov…, hovorím aj o tom, že nazývať niekoho luzou bolo vždy znamením bezmocnosti najmocnejších“, skonštatoval E. Chmelár a dôvodil to historickým príkladom. „Treba si pamätať, že luzou nazývali aj tých, ktorí dobyli Bastilu a založili prvú republiku. Luzou nazývali aj tých, ktorí sa bránili na sviečkovej demonštrácii proti komunistickému režimu. Luzou nazývali všetkých, ktorí bránili nedemokratickému správaniu svojich politikou. Ak nás niekto nálepkuje, že sme luza, že sme ruskí agenti a podobne, nedajte sa zastrašiť, priatelia. Pamätajte, že pravda je na našej strane!“

Ján Čarnogurský: „Boja sa nás! A preto zúria.“

Hneď na úvod poznamenal, že „vojnu sme ešte nevyhrali, no máme už dôležité úspechy. My sa stretávame tu a naše hnutie sa rozlieva po celom Slovensku. Takéto zhromaždenia už boli v Košiciach, Michalovciach, Banskej Bystrici…“.

(Neskôr aktivisti z týchto miest informovali zhromaždenie, ako to u nich vyzeralo.)

A potom predseda Slovensko-ruskej spoločnosti ako by hľadal slová, vyslovil: „Jednoducho, boja sa nás! Boja sa nás a preto zúria. A preto tie slová, že my sme luza.

My im však týmto odpovedáme. My sa vás nebojíme! A nebojíme sa preto, lebo naša vec je spravodlivá. Nechceme základne NATO, pretože nechceme približovať vojenskú zrážku tu alebo ďalej na východ, ktorú by takéto základne približovali.“

V ďalšom Ján Čarnogurský konštatoval, že dnešné zhromaždenie sa začalo pripomenutím si 16. výročia bombardovania Juhoslávie a pridal k tomu ďalšie. A síce to, ktoré pred 100 rokmi charakterizoval velikán P. O. Hviezdoslav v Krvavých sonetoch: Kto zapríčinil tento úpadok, zosurovenie, zdivočenie mravov…? Ký upír… nás chce opäť zaviesť… do bahna…?

„NATO nás tlačí do nezmyselného konfliktu. Už ani naša zmanipulovaná tlač neutají, že na Ukrajine, teraz už otvorene, začína vojna oligarchov… Sú to oligarchovia, ktorí si na Ukrajine rozdelili moc a krajinu cicajú. My máme brániť jedného proti druhému? Keď sú všetci rovnakí? Aj preto nechceme základne NATO na svojom území.“

V ďalšom zhromaždeniu pripomenul, že máme na svojom svedomí čiernu škvrnu za to, že slovenská vláda v 99-tom roku povolila prelet lietadiel NATO, aby bombardovali Juhosláviu… Tieto lietadlá v Juhoslávii zabíjali deti, ženy, starcov, ničili mosty. Používali muníciu s obohateným uránom. Teraz majú robiť to isté z nášho územia?

Anton Korba, občiansky aktivista a bývalý poslanec NR SR: „Od USA môžu štáty očakávať jedine teror a nie pomoc“

- Na prvej manifestácii 26. 2. 2015 pred veľvyslanectvom USA som americkým politikom adresoval, aby nevyvážali z Ameriky svoj úpadok a neštvali, nás Slovanov, proti Rusku.

- Po mojom protestnom vystúpení v uniforme dôstojníka ČSĽA, kde som vyzýval občanov Slovenska a vojakov v zálohe aby neverili klamstvám amerických politikov, mi jeden generál vo výslužbe omylom prezradil, že ma sleduje Vojenské obranné spravodajstvo. Znamená to, že som sledovaný za to, že nechcem cudzích vojakov na slovenskom území? Okupantov?

- Maďarsko ide budovať sieť obchodov po Rusku a my, Slováci, ideme nakupovať americké vrtuľníky!

- Pán prezident Kiska, vy, ako hlavný veliteľ ozbrojených síl Slovenska, sa spamätajte, lebo ženiete tento národ do záhuby. (pod mohutnými krikmi „Nechceme Kisku) …v budúcnosti budeme Rusko veľmi potrebovať.

- Rusko sa postavilo Amerike a dnes Amerika vadí už väčšine štátov sveta.

- Z Ameriky, drahí občania, štáty môžu očakávať jedine teror a nie nejakú pomoc. Veď to povedal v priamom prenose odborník Friedman…

Miroslav Kolár, nezávislý poslanec Mestskej časti Bratislava Staré Mesto:

- Všetci cítime, že v Európe sa niečo deje, že Európa je ohrozená. A preto treba zdvihnúť hlas.

- Pomôžem si slovami anglického kráľa Juraja VI., ktorý povedal, že proti primitívnej diktatúre moci, proti jej všemocnosti sa musíme všetci spojiť. Lebo jediná všemocná moc je moc občana.

- Jednoznačne vyjadrujem rozhodné NIE dislokácii vojsk NATO a vytváraniu základní NATO na našom území!

- Vidím tu aj poslancov národnej rady. Čo keby boli iniciátormi návrhu zákona, najlepšie ústavného, aby sme zadeklarovali, že nielen dnes, no ani v budúcnosti sa nemôže stať, že cudzí vojak a cudzie základne budú na našom území. Súhlasíte s tým? (A zhromaždenie odpovedalo mohutným potleskom a súhlasom.)

- Dovoľte mi pripomenúť odkaz môjho menovca Jána Kollára, ktorý povedal pred dvesto rokmi – Slovania, spojte sa v záujme mieru.

- Názov Bratislava je slovo, ktoré má krásny význam. Je to Brat i sláva. Nech sa stane symbolom všeslovanskej vzájomnosti a zárukou mieru nielen v strednej Európe.

Robert Švec, politológ: Pýtajú sa nás prečo nazývame NATO zločineckou organizáciou?

- Ja im odpovedám: A ako nazvať skupinu ľudí a organizáciu, ktorá bez mandátu Bezpečnostnej rady OSN bombardovala suverénny štát s názvom Juhoslávia? Takéto niečo urobí iba skupina kriminálnikov a zločincov!

- Je úplne jedno, aké má kto na sebe politické, či ideologické tričko, je jedno, akého sme vierovyznania, v takejto dôležitej otázke a v takejto dôležitej chvíli musíme na to zabudnúť a stavať na tom, čo nás spája. Že sme Slováci a chceme samostatné Slovensko.

- Mediálne prostitútky sa nám posmievajú a pýtajú sa, že ak nechceme NATO, či sem pozveme Putinových vojakov? Ja im odpovedám – prečo uvažujete v mantineloch? Prečo vidíte len Západ a Východ, prečo vidíte len čiernu a bielu, veď svet je farebný. My tu nechceme ani americké, ani nemecké a ani ruské základne. My chceme na Slovensku slovenské základne. A poriadne!

- Slovenky a Slováci, chceme byť sami sebou. To je naša úloha – postaviť Slovensko na nohy! Slováci, hore hlavy! A do boja za silné Slovensko.

Predstaviteľ Charty 2015 Peter Nišponský: „My spájame ľudí mieru. Proti NATO, militarizmu, fašizmu a vojne.“ 

- My sme tí, ktorí odmietajú plniť príkazy a nariadenia rozsievačov vojny a vojnových štváčov. My sme tí, ktorí si uvedomujeme cenu mieru. My sme tí, ktorí odmietajú bojovať akýmikoľvek spôsobmi proti synom a vnukom našich osloboditeľov v záujme globalizovaného nadnárodného kapitálu. Sme tí, ktorí bezpečne vieme, že vojna je bieda a smrť…

- My sme tí, ktorí sú povolaní vyhnať týchto novodobých okupantov z našej krajiny. Lebo okupanti sú už tu! Sú na Sliači, sú na Lešti, sú v Trebišove, sú vo Valaškovciach, v Kamenici nad Cirochou. Vidíme ich každý deň. Sú to americkí okupanti!

Karol Fajnor, hovorca iniciatívy Ľavica Slovenska:

- Neopomínajme, že v histórii sa najviac bojuje o majetok, peniaze a moc. Mal som možnosť plaviť sa po zámorí a tak príklad z Líbye: základným dôvodom likvidácie Líbye bolo to, že 200 miliárd USD mali Kaddáfimu splatiť USA, Francúzsko a Taliansko práve v tom roku, keď ho napadli. Dnešná líbyjská vláda už týchto 200 miliárd nežiada.

- To čo dnes vidíme na Ukrajine, to je už definícia fašizmu. Najlepšie to ocharakterizoval jeden z protestujúcich v Kyjeve, keď povedal: „Už vieme, vy sviniari, prečo ste začali túto vojnu. Aby sme nezistili, koľko ste ukradli!“

- Takže pozor, NATO tu nie je na to, aby nám garantovalo vysokú životnú úroveň. Na toto tu nie je a preto z neho musíme ísť von.

Ďalej na adresu tých politikov, ktorí schválili bombardovanie NATO, vysielanie vojakov do misií neschválených BR OSN, že nevieme, či sa dá ich činnosť hodnotiť ako vojnový zločin.

No oni sú si istí, že kým tu budú zbrane NATO, tak to ani nezistíme, pretože dovtedy nebudú postavení pred súd a žiadny sudca nerozhodne o ich vine. (Zhromaždenie na to reagovalo slovami – dôjde aj na nich!)

Na záver moderátor oznámil, že podporné pozdravy poslali bratislavskému zhromaždeniu občanov aj zo Združenia žien Slovenska, okresný klub v Prešove a občianske združenie zo Zlatej Bane Sekčova (pri Prešove).

Organizačná informácia:

Ďalšie zhromaždenie Proti základniam NATO na Slovensku sa uskutoční 9. apríla 2015 o 17.00 hod. opäť na Hviezdoslavovom námestí.

A ako povedal Ján Čarnogurský, o tieto dva týždne „budeme môcť pomenovať ďalšie miesta na Slovensku, kde sa takéto zhromaždenia konajú, budeme môcť hovoriť o solidarite, ktorú nám preukazujú rovnako zmýšľajúci z Českej republiky a ktorú my preukazujeme Českej republike. Možno sa k nám pripoja aj z Maďarska…

Musíme v týchto zhromaždeniach pokračovať, ak chceme zabrániť výstavbe základní NATO na Slovensku!“.