Plánované akcie

Srbsko

Slovensko

Srbské noviny

Internetové noviny

Srbské rádiá

Venujte 2% z dane

Prameň nádeje

Srbské centrum

Novinky
 

Trnava – 10. rokov po…..

Výstava o bombardovaniu v Trnave

10.12.2009 – 17.01.2010

 

Od 10.12.2009 do 17.01.2010 v Západoslovenskom múzeu v Trnave je oraganizovana výstava o bombardovaniu Nového Sadu, mesta ktoré je centrom  Vojvodiny, oblasti, ktorá sa nachádza na severe Srbska.

Výstavu organizujú: Trnavský samosprávny kraj, Západoslovenské múzeum v Trnave, Mesto Novi Sad, Fond „Glóbus“ z Nového Sadu, a Prameň nádeje n. f. (neinvestiční fond) z Trnavy a Združenie Srbsko – slovenského priateľstva Svetozára Miletiča (teraz Spolok Srbov na Slovensku) z Bratislavy.

Chcem priblížiť Slovenskom ľudu obraz o tom ako vyzeral Novi Sad, ktorý sa nachádza v oblasti kde žije viac ako 70.000 Slovákov, po náletoch NATO aliancie, čo je za tých desať rokov vybudovane a ako vyzerajú budove a ti priestory dnes. Poukázať čo sa už nikdy nesme opakovať, a zvlášť v Európe, necelých 200 km od nás a našich deti.“ – povedal nám autor výstavy Stane Ribič.

Po ukončení výstave 17.01.2010 výstava pocestuje do ďalších miest na Slovensku a potom i mimo Slovenska.

Výstava je akousi retrospektívou posledných desiatich rokov. „Cieľom výstavy je ukázať ako Srbsko vyzerá dnes, čo bolo vybudované za posledných desať rokov v Srbsku na lokalitách, ktoré boli zbombardované. Ukázať, že je Srbsko veľmi blízko Slovenska a že sa musíme starať o to, čo sa deje tu blízko nás, aby naše deti neniesli následky našich činov alebo nečinov. Poukázať na udalosti, ktoré by sa nemali nikdy a nikde opakovať. Túto výstavu som venoval všetkým tým, ktorí v tejto vojne zahynuli, ich rodinám, priateľom, známym, ale aj tým, ktorí prežili a do dnes sa s touto udalosťou nevyrovnali,“ vysvetlil Stane Ribič po vernisáži výstavy.